بازگشت

تاریخ درج : 1399/07/01
موضوع : مصاحبه دبير انجمن صنفي دريانوردان با خبرگزاري مانادبير انجمن صنفي کارگري دريانوردان: صنعت دريانوردي نيازمند سياست‌گذاري کلان و بلند مدت/طرح سامانه متمرکز کار دريايي جهت به کارگيري دريانوردان در دستور کار است

نائب رئيس هيئت مديره انجمن صنفي كارگري دريانوردان تجاري ايران گفت: صنعت دريانوردي کشور نيازمند سياست‌گذاري کلان در جهت ارتقاء فرهنگ حاکم بر کار در اين حوزه است.
سامان رضايي در گفتگو با خبرنگار مانا ضمن گراميداشت هفته ملي و روز جهاني دريانوردي با بيان اينکه صنعت دريانوردي بدون دريانوردان معنا ندارد، تصريح کرد: متاسفانه تا به امروز سياست‌هاي کلان و چهارچوب مشخصي براي بهبود فرهنگ حاکم بر نيروي انساني دريانورد نداشته‌ايم و بيشتر تمرکزها بر سود و زيان کوتاه مدت يا حداکثر ميان مدت بوده است.
وي با تاکيد بر اينکه بزرگترين سرمايه يک صنعت و يا سازمان، نيروي انساني آن است، افزود: جامعه دريانوردي کشور نيازمند سياست‌گذاري کلان در جهت ارتقاء فرهنگ حاکم بر کار در صنعت دريايي است.
رضايي با بيان اينکه بسترهاي فرهنگ کار دريانوردي فراهم نشده است، خاطر نشان کرد: در اين راستا بايد از سوي نهادها و ارگان‌هاي سياست‌گذار در همکاري با انجمن هاي مردم نهاد برنامه اي جامع و بلند مدت تهيه و تدوين شود.
وي علت نياز به برنامه کلان فرهنگ کار دريايي را در تغييرات سريع تکنولوژيک در تمام حوزه ها از جمله صنعت دريايي جهان دانست و گفت: در آينده نه چندان دور شناورهاي خودران به چالشي پيش روي دريانوردان بدل خواهد شد که اگر از هم اکنون براي آن آماده نباشيم و براساس خرد جمعي تصميم نگريم، اين تحول پيشرو از فرصت به تهديد تبديل خواهد شد.
دبير انجمن صنفي دريانوردان تجاري ايران، تحول در آموزش را نخستين گام در جهت مواجهه با تغييرات در عرصه دريانوردي اعلام و اظهار کرد: اتاق فکرهاي حوزه دريانوردي و سياست‌گذاران کلان مي‌بايست نسبت به تحولات پيش روي بخش دريانوردي آگاه باشند تا در زمان مقتضي بتوان موانع را در اين بخش راهبردي رفع نمود‌ وي يکي ديگر از مهم‌ترين معضلات فقدان سياست‌گذاري کلان در صنعت دريانوردي را حضور گسترده و عموما غيرقانوني دريانوردان خارجي در عرصه کشتيراني زير سه هزار تن کشور دانست و اضافه کرد: بايد سياست هايي را تدوين و اتخاذ نمود تا هزينه استخدام دريانوردان خارجي براي مالکان افزايش يابد و آنها راسا به استخدام دريانوردان ايراني ترغيب شوند.
رضايي جذب دريانورد ايراني از سوي مالکان شناورها به شکل دستوري و بدون فراهم ساختن زمينه ها را ناممکن ارزيابي و خاطر نشان کرد: سياست‌گذار بايد به گونه اي زمينه سازي کند که کشتيراني‌هاي مالک شناورهاي زير 3 هزار تن ظرفيت، فايده و سود خود را در استخدام دريانورد ايراني ببينند.
وي با اذعان به اين واقعيت که در بين دريانوردان ايراني نيز همچون ساير دريانوردان مليتهاي مختلف ، افراد با سطح توانمنديها و مهارتهاي مختلف وجود دارد گفت: اين مسائل با آموزش هاي بهتر و افزايش مهارت هاي لازم و همچنين ارتقاء فرهنگ کار دريايي قابل حل است. نائب رئيس هيئت مديره انجمن صنفي كارگري دريانوردان تجاري ايران، از جمله اقدامات لازم در جهت جذب دريانورد با کيفيت کاري قابل قبول را، شناسايي و معرفي آنها از سوي موسسات کاريابي معتبر دانست و افزود: در همين رابطه، انجمن صنفي کارگري دريانوردان تجاري ايران در همکاري با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي درصدد است تا با طراحي و اجراي سامانه متمرکز کار دريايي، نيروي کار دريايي از سوي موسسات کاريابي مجاز و معتبر به بازار کار معرفي شوند. وي با اشاره به اينکه در رابطه بين دريانورد و مالک در موارد بسياري از قراردادهاي شفاف و منطبق با شرايط واقعي کار در دريا تبعيت نمي کند و يا در موارد بسيار اصلا قراردادي منعقد نمي گردد ، تصريح کرد: اين وضعيت منجر به آسيب‌هاي متعددي در فعاليت دريانوردان مي‌شود که با ميانجي قراردادن موسسات کاريابي مورد تاييد و مجاز قابل رفع و رجوع است.
رضايي يکي از اقدامات انجمن صنفي کارگري دريانوردان تجاري ايران را ايجاد ارتباط با اتحاديه هاي دريانوردان در کشورهاي اکراين و هند اعلام کرد و ادامه داد: با اين اقدام در پي آن هستيم که ضمن شناسايي موسسات معتبر کاريابي در اين کشورها از ورود نيروي کار دريايي بدون کيفيت به صنعت کشتيراني داخلي جلوگيري کنيم.
به گفته دبير انجمن صنفي کارگري دريانوردان تجاري ايران، به کار گيري دريانوردان خارجي در شناورهاي زير 3 هزار تن ظرفيت تحت پرچم ايران از الزامات و مقررات کنوانسيون STCW پيروي نمي کند. وي طرح سامانه متمرکز کار دريايي را از اين جهت مهم دانست که ضمن مرتفع ساخت مسائلي اينچنيني مي‌تواند به بستري براي شناسايي دريانوردان ايراني مشتاق به کار، کنترل و ارزيابي کيفيت دريانوردان، نظارت بر نحوه همکاري و شفاف سازي قراردادهاي دريانوردان و تسهيل رابطه دريانورد و مالک کشتي بدل شود.
رضايي از ديگر اقدامات انجمن صنفي کارگري دريانوردان را آغاز پوشش بيمه تکميلي دريانوردان اعلام کرد و گفت: تعدادي از دريانوردان آزاد متقاضي تحت پوشش بيمه تکميلي درآمده‌اند که اميدواريم با موفقيت اين طرح مقدماتي بتوانيم بخش بزرگي از 126 هزار دريانورد ايراني را از اين نوع بيمه بهره‌مند سازيم.


دبير انجمن صنفي دريانوردان تجاري ايران با بيان اينکه اين انجمن به دنبال اعمال معافيت مالياتي 50 درصدي دستمزد دريانوردان مناطق محروم شرکت ملي نفتکش ايران است، افزود: پرداخت ارزي حقوق به دريانوردان کشتيراني جمهوري اسلامي ايران نيز از جمله موضوعاتي است که به صورت جدي در حال پيگيري آن هستيم.

وي با تاکيد بر اينکه انجمن موفق شده نسبت به سال قبل 67 درصد به اعضاي خود بيفزايد، تصريح کرد: هنوز با استانداردها فاصله داريم اما مطمئن هستيم که با رويکرد حفظ توامان منافع دريانورد و کارفرما بزودي بخش اعظم جامعه دريانوردي ايران به اين انجمن ملحق خواهند شد.
رضايي راه اندازي صندوق حمايت از دريانوردان را از جمله اقدامات مثبت انجمن صنفي کارگري دريانوردان تجاري ايران ارزيابي و خاطر نشان کرد: از طريق اين صندوق توانستيم حدود هفتصد ميليون تومان کمک دريافتي از نهادهاي بين المللي را به دريانوردان اسيب ديده سيستان و بلوچستاني که در سومالي گروگان بودند پرداخت کنيم. مورد شمول قرار گرفتن دريانوردان آزاد در قانون مشاغل سخت و زيان آور از ديگر مواردي بود که دبير انجمن صنفي کارگري دريانوردان تجاري ايران بدان پرداخت و گفت: در همکاري خوبي که با اعضاي محترم کميسيون عمران و همچنين فراکسيون دريايي مجلس شوراي اسلامي داريم در تلاش هستيم ضمن انجام اين امر برخي ديگر از مسائل دريانوردان را نيز حل کنيم.
وي در پايان ايجاد دفاتر نمايندگي در بنادر کشور را از ديگر برنامه هاي انجمن اعلام کرد و گفت: برنامه ما اين است که با همکاري و مشارکت تمامي اتحاديه ها و انجمن هاي دريانوردي فعال در کشور فدراسيون دريانوردان ايراني را ايجاد کنيم که قطعا گامي بلند در جهت ساماندهي فعاليت دريانوردان خواهد بود.

انجمن صنفي دريانوردان تجاري ايران
آدرس دفتر : تهران، خيابان قائم مقام فراهاني،بالاتر از مطهري، خيابان ششم، پلاک 15، طبقه همکف
تلفن دفتر :3362 8852 - 21