بازگشت

تاریخ درج : 1398/07/05
موضوع : رفع توقيف نفتکش انگليسي stena impero

اداره کل بنادر و دريانوردي هرمزگان با صدور اطلاعيه اي رسمي از رفع توقيف نفتکش انگليسي "استنا ايمپرو" خبر داد و در عين حال اعلام کرد: پرونده قضايي اين شناور همچنان باز مي باشد و در حال طي کردن بررسي هاي حقوقي است.به گزارش روابط عمومي اداره کل بنادر و دريانوردي هرمزگان، در متن کامل بيانيه رسمي اداره کل بنادر و دريانوردي هرمزگان چنين آمده است: نفتکش انگليسي "استنا ايمپرو" STENA IMPERO، ساعت 9 صبح امروز جمعه(پنجم مهرماه) از لنگرگاه بندرعباس، درياروي خود را به سوي کريدور بين المللي ترافيک دريايي خليج فارس آغاز کرد.
فرمانده و خدمه به صورت رسمي، تعهد کتبي داده اند که هيچ ادعايي ندارند. اين در حالي است که عليرغم رفع توقيف اين شناور، همچنان پرونده آن در مراجع قضايي ايران باز است و روند دادرسي به تخلفات و اعلام نتايج نهايي آن، در حال طي شدن مسير بررسي هاي حقوقي و قانوني قرار دارد.
اواسط شهريورماه 98 و در پي درخواست اتحاديه دريانوردي هند و مجامع بين المللي از جمله فدراسيون حمل و نقل جهاني (ITF) در خصوص ديدار با خدمه اين شناور نفتکش در بندرعباس، دبير انجمن صنفي دريانوردان ايران به نمايندگي از «ITF» و با حمايت و همکاري سازمان بنادر و دريانوردي و هماهنگي ديگر نهادهاي نظارتي از جمله مراجع قضايي، بازديدي از شناور انگليسي داشت.

خوشبختانه طبق نتايج بررسي‌هايي که براساس مفاد کنوانسيون کار دريايي MLC و حقوق بين الملل دريايي صورت گرفت، وضع تمامي کارکنان اين کشتي خوب و مناسب ارزيابي شد، هيچ مشکلي از نظر امکانات رفاهي و غذايي براي آن‌ها وجود نداشت و خدمه شناور در شرايط مطلوبي قرار دارند. همچنين پيرو هماهنگي‌هاي قبلي، هفت نفر خدمه از اتباع مختلف هندي، روسي و لتوني که در کشتي حضور داشتند، به کشورهايشان بازگشتند. طبق گزارش بازديد نمايندگان انجمن صنفي دريانوردان تجاري ايران از نفتکش انگليسي، برخورد دولت ايران با خدمه اين شناور بر اساس استانداردهاي بين المللي، کنوانسيون هاي جهاني و رفتارهاي انسان دوستانه بوده است.
يادآور مي شود؛ 70روز پيش و عصر روز جمعه 28 تيرماه، نفتکش انگليسي استنا ايمپرو هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعايت نکردن قوانين و مقررات بين المللي دريايي، توسط يگان شناوري منطقه يکم نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي توقيف شد.
شناور تانکر مذکور پس از توقيف به ساحل هدايت و براي سير مراحل قانوني و بررسي‌هاي لازم، تحويل سازمان بنادر و دريانوردي شد.

جهت مشاهده متن کامل خبر اينجا کليک کنيد

انجمن صنفي دريانوردان تجاري ايران
آدرس دفتر : تهران، خيابان قائم مقام فراهاني،بالاتر از مطهري، خيابان ششم، پلاک 15، طبقه همکف
تلفن دفتر :3362 8852 - 21