بازگشت

تاریخ درج : 1398/05/23
موضوع : گفتگوي دکتر سامان رضايي نايب رئيس هيات مديره انجمن صنفي دريانوردان با خبرگزاري صمت و سازمان بنادر و دريانوردي

حوزه دريايي کشور امسال با مشکلات گوناگوني روبه‌رو شد که بخشي از آن ناشي از تحريم‌هاي يکجانبه و غيرقانوني امريکايي‌ها بود. درواقع دريانوردان سربازان خط مقدم جنگ اقتصادي در برهه زماني کنوني هستند.

به‌دليل تحريم‌هاي اعمال شده دريانورداني که در شناورهاي اقيانوس‌پيما فعاليت مي‌کنند امکان دسترسي به بازارهاي کار خارجي را ندارند و متاسفانه درحال‌حاضر با محدوديت‌هاي خاصي در اين زمينه روبه‌رو هستيم که در صورت حل آن باتوجه به وجود تفاهمنامه‌هاي گوناگون با کشورهاي مختلف، شاهد ارزآوري و اشتغال‌آفريني در اين حوزه خواهيم بود.
دريانوردان شاغل در بخش‌هاي مختلف کشور، در کنار تحريم مشکلات ديگري نيز دارند. مشکلات دريانوردان در شناورهاي اقيانوس‌پيما با مشکلات دريانوردان مشغول فعاليت در شناورهاي کوچک تفاوت دارد؛ هرچند دغدغه‌هاي مشترکي مانند دوري از وطن و بحث حقوق و دستمزد دارند.


دريانوردان شناورهاي اقيانوس‌پيما کارمند دائمي دو شرکت بزرگ کشتيراني جمهوري اسلامي ايران و شرکت ملي نفتکش هستند. قوانين مربوط به اين شرکت‌ها منطبق با قوانين کار کشور است و نکته مهم اين است که قانون کار کشور در بسياري از موارد همخواني لازم را با حوزه دريايي ندارد. در اجلاس اخير سازمان جهاني کار که با حضور سران کشورهاي گوناگون جهان در سازمان ملل برگزار شد، درخواست برطرف شدن تبعيض مليتي را در حوزه کار دريايي مطرح کرديم و خواستار رفع محدوديت‌هاي موجود براي دريانوردان ايراني شديم. در داخل کشور نيز جامعه دريانوردان، نهادهاي حاکميتي و مجموعه‌هاي کارفرمايي، سه ضلع جامعه دريايي کشور هستند که بايد با رعايت اصل سه‌جانبه‌گرايي، مشکلات جامعه دريايي را حل کنند. بدون همکاري هر سه ضلع امکان برطرف کردن مشکلات و مسائل گوناگون اين حوزه وجود ندارد.

جهت مشاهده متن کامل بيانيه اينجا کليک کنيد


جهت مشاهده متن کامل بيانيه اينجا کليک کنيد

انجمن صنفي دريانوردان تجاري ايران
آدرس دفتر : تهران، خيابان قائم مقام فراهاني،بالاتر از مطهري، خيابان ششم، پلاک 15، طبقه همکف
تلفن دفتر :3362 8852 - 21