بازگشت

تاریخ درج : 1398/04/31
موضوع : جزئيات رفع توقيف کشتي Happiness 1 در بندر جده عربستانمعاون دريايي سازمان بنادر و دريانوردي جزئيات خروج نفتکش ايراني «هپينس» از آب‌هاي عربستان و حرکت آن به سمت آب‌هاي سرزميني را تشريح کرد.

جليل اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره رفع توقيف نفتکش «هپينس 1» از بندر جده عربستان گفت: اين نفتکش از ناوگان شرکت ملي نفتکش ايران بود که فروردين امسال از بندر عسلويه به سمت اروپا بارگيري کرده بود اما در 70 مايلي بندر جده عربستان، براي اين شناور سانحه‌اي رخ داد.
وي افزود: بر اثر اين سانحه، آب وارد موتورخانه کشتي شد و ماشين‌آلات آن از کار افتاد؛ بنابراين ديگر امکان حرکت براي آن وجود نداشت.
به گفته اسلامي، سازمان بنادر و دريانوردي و شرکت ملي نفتکش ايران براي بهبود وضعيت اين شناور پيگيري‌هاي لازم را انجام دادند و نهايتاً با توجه به اينکه نزديک‌ترين بندر به محل سانحه، بندر جده در عربستان بود، شناور مذکور به اين بندر منتقل شد.
معاون دريايي سازمان بنادر و دريانوردي يادآور شد: پس از انتقال به بندر جده، اقدامات اوليه براي تعمير کشتي جهت جلوگيري از غرق‌شدگي آن صورت گرفت. سپس با هزينه شرکت ملي نفتکش، تعميرات اساسي انجام شد و آب موجود در موتورخانه نفتکش هپينس به طور کامل تخليه شد. براي انتقال اين نفتکش به ايران، جهت ايمني بيشتر، امنيت بالاتر، هزينه‌هاي کمتر و سرعت بيشتر يدک‌کش‌هاي ايران به بندر جده اعزام شدند اما عربستان به دلايل مختلف اجازه خروج به کشتي ايراني را نداد.
وي تصريح کرد: از خرداد ماه امسال نفتکش هپينس آماده خارج شدن از بندر جده بود اما عربستاني‌ها بهانه‌هاي مختلفي براي جلوگيري از خارج شدن اين نفتکش مطرح مي‌کردند که ابتدا بهانه هزينه بود؛ در نتيجه هزينه‌هاي حضور اين نفتکش در بندر جده را پرداخت کرديم. پس از آن باز هم اجازه خروج ندادند و اين‌بار مسئله تائيديه‌هاي بين‌المللي را بهانه کردند.
عضو هيئت عامل سازمان بنادر و دريانوردي يادآور شد: وزارت امور خارجه نيز از طريق سفارت سوئيس در عربستان به عنوان حافظ منافع ايران در اين کشور، پيگيري‌هاي لازم را انجام مي‌داد اما عربستاني‌ها همچنان از خروج اين نفتکش از بندر جده جلوگيري مي‌کردند. وي گفت: نهايتاً هفته گذشته اجلاس سازمان بين‌المللي دريانوردي (IMO) در لندن برگزار شد که در اين نشست، ايران اعلام کرد بيانيه سازمان دريانوردي عليه اقدامات عربستان مبني بر جلوگيري از خارج شدن هپينس از بندر جده قرائت شود. عربستاني‌ها مايل نبودند که اين بيانيه خوانده شود و قول همکاري به ما دادند اما باز هم مانع از خروج نفتکش ايراني از اين بندر شدند. نهايتاً بيانيه IMO عليه اقدامات عربستان قرائت شد.
اسلامي افزود: در لندن با سفارت عربستان در انگليس مذاکره کرديم. همچنين انجمن بين‌المللي صنفي دريانوردان (ITF) همکاري و ميانجيگري کرد. در نهايت صبح روز گذشته عربستان اجازه خروج هپينس از بندر جده را صادر کرد.
معاون سازمان بنادر و دريانوردي خاطرنشان کرد: ديروز بعدازظهر (?? تيرماه) نفتکش ايراني از عربستان خارج شد که بخشي از راهنمايي اين شناور توسط عربستاني‌ها بود و پس از آن با توجه به اينکه يدک‌کش ايراني در حال حمل اين کشتي است و سرعت آن چندان بالا نيست، بنابراين در حال حاضر از آب‌هاي عربستان خارج شده و وارد آب‌هاي بين‌المللي درياي عمان شده است اما تا زمان ورود به آب‌هاي ايران طول مي‌کشد.
/خبرگزاري مهر

انجمن صنفي دريانوردان تجاري ايران
آدرس دفتر : تهران، خيابان قائم مقام فراهاني،بالاتر از مطهري، خيابان ششم، پلاک 15، طبقه همکف
تلفن دفتر :3362 8852 - 21