بازگشت

تاریخ درج : 1396/07/11
موضوع : ايران در ميان ?? کشور تاثيرگذار در ايمو
مديرکل امور دريانوردان و گواهينامه‌هاي دريانوردي سازمان بنادر و دريانوردي گفت: ايران جزو ?? کشور اول تأثيرگذار در IMO است.
مديرکل امور دريانوردان و گواهينامه‌هاي دريانوردي سازمان بنادر و دريانوردي با بيان اينکه در يک دهه اخير، ايران بيش از ??? سند در سازمان جهاني دريانوردي ارائه داد که متضمن پيشنهاداتي بود، گفت: ايران جزو ?? کشور اول تأثيرگذار در IMO است.

 به گزارش مارين تايمز؛علي‌اکبر مرزبان در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: سازمان جهاني دريانوردي (IMO) سازماني تخصصي از سازمان ملل متحد است که کنوانسيون تأسيس آن در سال 1947 در ژنو برگزار شد.

وي ادامه داد: هدف اصلي IMO اين است که کشورها‌، استانداردهاي يکنواختي براي ايمني و امنيت دريانوردي، تسهيل ترافيک دريايي،‌ حفظ محيط زيست دريا و غيره داشته باشند و به تصويب برسانند و کشورهاي عضو اين قوانين را به صورت يکنواخت اجرا کنند.

مديرکل امور دريانوردان و گواهينامه‌هاي دريانوردي سازمان بنادر و دريانوردي افزود: سال 1948ميلادي کنوانسيون IMO به تصويب رسيد و در سال 1958 اجرايي شد که مقر آن در لندن مستقر است.

وي با بيان اينکه کشور ايران جزو اولين اعضاي سازمان بين المللي دريانوردي است گفت: در سال 1958 ايران جزو اولين کشورهايي بود که به عضويت IMO درآمد و در حال حاضر 172 کشور عضو IMO هستند.

مرزبان افزود: کشورهاي عضو شامل چند دسته هستند، دسته‌اي که هيچ نقشي ندارند و فقط مجري هستند و دسته‌اي که کشورهاي پيشرو در صنعت دريانوردي بوده و حدود 10 کشور نظير ژاپن،‌ آمريکا، فرانسه،‌ آ‌لمان، کره جنوبي و غيره است و بيشترين سند و پيشنهاد قوانين را در IMO ارائه مي‌‌دهند.

مديرکل امور دريانوردان و گواهينامه‌هاي دريانوردي سازمان بنادر و دريانوردي توضيح داد: کشور ايران بعد از آن 10 کشور در جايگاه بالايي قرار دارد و در واقع جزو 30 کشور اول تاثيرگذار در IMO است.

وي افزود: کشورهايي که با توجه به اهميت دادن به صنعت دريانوردي و وابستگي به دريا و مرزهاي دريايي قوانين IMO براي آنها مهم است تلاش مي‌کنند در روند تصويب مقررات اين سازمان بين‌المللي همکاري مناسبي داشته باشند.

مرزبان گفت: کشور ايران از حدود 14 سال پيش نماينده دائم در سازمان جهاني دريانوردي داشت و هر سال شاهد پيشرفت در حوزه مشارکت و اثرگذاري در تصويب مقررات بوده‌ايم.

وي اضافه کرد: در يک دهه اخير، ايران بيش از 130 سند در سازمان جهاني دريانوردي ارائه داد که متضمن پيشنهاداتي بود.

مديرکل امور دريانوردان و گواهينامه‌هاي دريانوردي سازمان بنادر و دريانوردي ادامه داد: در بخش استانداردهاي آموزش‌ و گواهينامه‌هاي شايستگي دريانوردان کارگروهي مشخص شد که رياستش را فقط کشورهاي ايران و آمريکا برعهده داشتند، ما 47 سند متضمن پيشنهادات اصلاحي نسبت به کنوانسيون ارائه داديم که اين رقم براي کشور آمريکا 25 سند بود.

مرزبان گفت: در بخش استانداردهاي آموزش و گواهينامه شايستگي دريانوردان، ايران در تصويب برخي کنوانسيو‌ن‌ها کشور ليدر و پيشرو بوده است.

مديرکل امور دريانوردان و گواهينامه‌هاي دريانوردي سازمان بنادر و دريانوردي ادامه داد: کشور ايران در بخش امنيت دريانوردي حرف‌هاي زيادي براي گفتن در دنيا دارد ضمن آنکه ما از ميان 174 کشور جزو 30 کشور اول سازمان جهاني دريانوردي در بخش نقش‌آفريني و توسعه مقررات بين‌المللي IMO هستيم.

مرزبان بيان کرد: هفته آينده سازمان جهاني دريانوردي IMO رويداد موازي گراميداشت روز جهاني دريانورديرا در پاناما برگزار مي‌کند در اين راستا وزارت امور دريايي پاناما طي نامه‌اي درخواست داده است که از بين 50 کشور، مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي ايران در کارگروه‌ها و پنل‌هاي سطح عالي تخصصي اين مراسم به عنوان سخنران‌ حضور داشته باشد.

وي با تأکيد بر لزوم پويايي روند تأثيرگذاري ايران در سازمان  بين المللي دريانوردي، بيان کرد: اينکه به همين وضعيت موجود خود در IMO بسنده کنيم خود نوعي ضعف محسوب مي‌شود، بنابراين بايد به افق‌هاي بلندتر بنگريم و تلاش کنيم تا يک دهه آينده جزو 10 کشور برتر در سازمان  بين المللي دريانوردي باشيم.