بازگشت

تاریخ درج : 1396/4/25
موضوع : خداحافظ نابغه،مريم ميرزا خاني نابغه چهل ساله رياضي چشم از جهان فروبست
مريم ميرزاخاني،نابغه ايراني رياضيات و اولين زني که برنده مدال فيلدز شده است.
از مريم ميرزاخاني به عنوان يکي از ده ذهنِ جوان برگزيده? سال ???? از سوي نشريه پاپيولار ساينس در آمريکا و ذهن برتر در رشته? رياضيات تجليل شده است. ميرزاخاني برنده جوايزي چون جايزه ستر از انجمن رياضي آمريکا در سال ????، جايزه کلي در کنار مدال فيلدز در سال ???? است. او از اول سپتامبر ????) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشته? رياضيات است. پيش از اين، او استاد دانشگاه پرينستون بود.

 او همچنين اولين زن جهان است که عضو آکادمي ملي علوم آمريکا شده است. مريم ميرزاخاني در دوران تحصيل در دبيرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلاي المپياد جهاني رياضي در سال‌هاي ???? (هنگ‌کنگ) و ???? (کانادا) شد و در اين سال به عنوان نخستين دانش‌آموز ايراني جايزه نمره? کامل شد.

وي نخستين دختري بود که به تيم المپياد رياضي ايران راه يافت؛ نخستين دختري بود که در المپياد رياضي ايران طلا گرفت؛ نخستين کسي بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستين فردي بود که در آزمون المپياد رياضي جهاني نمره? کامل گرفت. سپس در سال ???? کارشناسي خود را در رشته رياضي از دانشگاه شريف و دکتراي خود را در سال ???? از دانشگاه هاروارد به سرپرستي کورتيس مک‌مولن از برندگان مدال فيلدز گرفت.
مريم ميرزاخاني در 31 سالگي و در دانشگاه استنفورد به عاليترين جايگاه دانشگاهي و مقام استادي رسيد.
 ملکه ايراني رياضيات درحاليکه هنوز مرز ?? سالگي را رد نکرده بود، اين دنيا را ترک کرد،
روحش شاد و يادش گراميباد...